מי פה הערס האמיתי?
    

משורה ישחרר רק המוות זה לא המוטו של הפרטיזנים, אלא ההתנהלות העסקית של מכבי תל-אביב, בראשות לוני "מחנך הדור" הרציקוביץ'. ניר קיפניס זועם
אם יש דבר שמכעיס אותי יותר מכל אצל מכבי תל-אביב, הוא זה שלכתוב עליה רעות, הפך מעט דומה ללכתוב ביקורות טלוויזיה רעות נגד הערוץ הראשון: אתה מרגיש קצת כמי שמרביץ לילד קטן ומפגר משהו. כולם יורדים על מכבי: כולם מגנים את ההופעה המביכה שלהם בליגת האלופות, כולם מתביישים באוהדים הטיפשים שלהם, וכולם הבינו שאת הפנסיה של שטראובר הוא יכול לבנות מכסימום על הז'יטונים בקאזינו המשפחתי של חברת הכנסת הכי מוטרדת מינית, ולא על חוזה ארוך טווח כשוער.

אלא שבתוך כל אלה, צצה ועלתה לה השבוע מין פרשיית ראובן עובד שכזו, שמהווה את הרף העליון, נכון להרגע, בגועל נפש שמכבי מייצרת לנו השנה. עובד הוא שחקן צעיר, מוכשר ובעייתי מאוד. יהיה מי שיגיד "ערס", מהסוג שכל כך אופייני לכדורגל שלנו, אבל יהיה מי שיגיד גם כשרון גדול שצריך מועדון גדול ומאמן גדול כדי לטפח. עובד לא ממש הסתדר במכבי תל-אביב, במיוחד עם מאמן שלא ממש מת על כוכבים כמו קלינגר, והחליט שעדיף לו לשחק בקבוצה גדולה פחות מאשר להתייבש על הספסל הצהוב המפואר. מכבי החליטה שלא לעמוד בדרכו: תביא עשירייה בדולרים דמי-השאלה ולך לכל קבוצה שתרצה אותך עד סוף העונה, אמרו שם לילד. עובד הלך וחזר עם הפועל חיפה.

סתם, בצחוק, אמרו לו, חשבת שנוותר על כשרון כמוך בשביל עשרה גדולים? לך תביא עשרים וחמש. ועובד חזר לחיפה, הסכים לממן בויתור על שכר חלק מההפרש, וחזר למכבי עם תשובה חיובית. עכשיו, אמרו לו, אתה משוחרר: רק תחתום לנו קודם פה, פה ופה ובראשי-תיבות גם שם, שאתה מוותר על המענקים שמגיעים לך ועל השכר שמגיע לך בחוזה עד סוף העונה הבאה.

אתם יודעים מה, אמר עובד, אני מוותר על הכל, רק תנו לי את הכרטיס-שחקן שלי ביד. השתגעת? אתה שחקן גדול: יום אחד עוד תלך לאירופה ושם נגזור עליך את הבוכטה, אמרו לו אלה שלא רוצים לראות אותו אפילו על הספסל.

קודם כל גילוי נאות: כאוהד הפועל חיפה (זה אני!), יש לי עניין ברור שראובן עובד יפריח את השממה בחלק האדום של קריית אליעזר, אבל מספיק להזכר בטל בנין, אבי נמני - ובקרוב על מסך זה גם ברוך דגו - כדי להבין שמכבי תל-אביב מיישמת הלכה למעשה את שבועת ארגון לוחמי חירות ישראל (לח"י), לפיה משורה ישחרר רק המוות.

כלומר: זה לא שהם לא רוצים להפטר משחקנים יקרים, אבל קודם כל שאלה יוותרו על כספים שמגיעים להם מכוח חוזים שנחתמו איתם כחוק. לא רוצה? תתייבש ביציע! אני מודה שלא אבי נמני, לא טל בנין ולא ראובן עובד מעוררים בי רצון עז לצאת להגנתם, אבל לפעמים כדאי לשים לב לכך שהערס האמיתי אינו רק מי שנראה כזה, אלא מגיע דווקא מבין אלה שמתבטאים בנימוס ושבכלל הגיעו לכדורגל הישראלי כדי "לחנך". בעיקר לחנך ילד בן 20 שבסך הכל רוצה לעשות את הדבר היחידי שהוא יודע - לשחק כדורגל. חינוך? אפילו בכיתה ג' טיפולית לא הייתי נותן להרציקוביץ' לחנך.