פסוקו של יום עובר לערוץ 2
    

טוב נו, עוד לא. אבל חוץ מזה, לכבוד המכרז שמתסיס את תעשיית הטלוויזיה (תעשייה עלק. מרפדייה בחולון יותר נכון), הנה מורה נבוכים
אם נדמה לכם שהטלויזיה שלכם נתקעה על ערוץ 8, זה ממש לא במקרה: זכייני ערוץ 2 המתחרים במכרז לחידוש זיכיונותיהם מנסים לשאת-חן ככל האפשר בעיני הרשות השניה. כפועל יוצא, אנחנו מקבלים כל מיני תכניות שעוסקות בפריפריה, במגזרים, בהפקות-מקור, בתעודה, ובקיצור: הכל חוץ מטלויזיה מסחרית בריאה, כזאת שאפשר להתרווח מולה על הספה ולגחך בטמטום אחרי הבאסה של החדשות.

מדהים לגלות איך במדינה שמתיימרת להיות חופשית, שולטת קבוצת פוליטרוקים קטנה בערוץ שהפך כאן לסקרין-סייבר הלאומי. אבל לפני שנגיע לפקידים, הנה כמה מלים על הערוץ השני: הערוץ השני הוא ערוץ מסחרי מהטובים בעולם: יש לו מערכת חדשות רצינית ואמינה יותר מאשר לרוב עמיתיו על הגלוב, הוא משלב די-הרבה הפקות מקור, תכניות האירוח שלו (יאיר לפיד, אדיר מילר וכיו"ב) זוכות לפופולריות גדולה, פה ושם אפשר למצוא בו גם כמה הברקות כמו "ארץ נהדרת" שמצליחות לשלב רייטינג היסטרי עם איכות של כתיבה והגשה, וחלק מהסדרות הזרות הטובות ביותר בעולם מוצאות את דרכן אל לוח-המשדרים שלו ("אוז", "סקס והעיר הגדול", "מלאכים באמריקה" ועוד).

זה לא אומר שערוץ 2 הוא ערוץ מושלם, רחוק מזה. אם הזכרנו את "אוז" למשל, זה המקום להזכיר שכבר מזמן לא ראינו סדרה ראויה בערוץ 2 כשהתירוץ (הדי נכון) הוא שגם האמריקנים מצויים במשבר חמור שמתבטא במחסור בסדרות טובות. אבל זה רחוק מלספק, שלא לדבר על כך שמזמן לא ראינו בעיניו של הערוץ השני את הניצוץ שאפיין אותו בשנים הראשונות, עם הפקות-מקור כמו "בת-ים ניו-יורק" או "החמישיה הקאמרית". אף אחד לא יוכל להתווכח עם העובדה שהערוץ הזה הוא במידה רבה תבנית נוף צופיו: גם אנחנו קצת רדודים, לפעמים מבריקים ורוב הזמן לא ממצים את הפוטנציאל שכנראה נמצא בנו. אז מה?

במדינות מתוקנות, בהן אין לנשים זכות בחירה ובהן שולטים חוקי הכלכלה החופשית, קובע טעם-הקהל לבדו את תוכן לוח המשדרים: קחו את כל העניין הזה של הפקות מקור, למשל: "אסתי המכוערת" פוצצה כאן חבילה של רייטינג, ועוד לא אמרנו מילה על "כוכב נולד": הראל סקעת מכפר-סבא, עדי כהן מבאר-שבע והראל מויאל ממעלה אדומים. מישהו אמר פריפריה? מישהו ראה איזה אשכנזי בסביבה? בקיצור: הקבוצות שנתפסות כאן כשוליים כבר מזמן לא זקוקות להגנתו של הרגולטור.

והנה, חזרנו לפקידים: חבורה של גברים שמרנים ברובם, מגובים במה שנקרא כאן "נציגי ציבור" – כלומר מינויים פוליטיים או כאלה שמתיימרים לקחת בעלות על תכנים "איכותיים" (שזה, ממש כמו "קולנוע איכותי" מילה נרדפת למשעמם). הטלויזיה היום היא כל כך רב ערוצית, עד שמי שמחפש תכנים "איכותיים" יכול להתפנן על ערוץ 8 למשל, שוחרי איכות-הסביבה ילכו על הנשיונאל ג'יאוגרפיק ואותנו תוכלו למצוא ב"פלייבוי" או בערוץ הספורט.

את דעתנו על ערוץ 2 תוכלו למצוא בטבלאות הרייטינג - המדד היחיד בעולם שרשאי לקבוע את תכניה של טלויזיה מסחרית. ובאשר לפקידים המחוזרים של מועצת הרשות השניה, שמחרבים לנו את לוח השידורים, הנה הפקת-מקור של הצעה עבורכם: למה שלא תנסו, לשם שינוי, לעבוד? בהתחלה זה בטח יהיה לכם קצת קשה, אחרי שחגגתם על נטל המס שלנו, אבל חייבים להתחיל מתישהו: הנה, בעתון גברים אחד (דווקא לא-רע) מחפשים כבר כמה חודשים עבדים ושפחות. דווקא יפה לכם בגדי-עור.