בלי חרא של גמלים
    

חודש אמסטרדם: הקופי-שופס אולי חוקיים, אבל סליזיים כתחתוניו המיוזעים של חבר כנסת מהוועדה למלחמה בסמים. מורה נבוכים
טוב, הגעתם לאמסטרדם לצורך חופשה תרבותית. אחרי שתגמרו את הסיור בכל המוזיאונים המרשימים של העיר, ותאזינו לפחות לשלוש סימפוניות בקונצרטבאחו, אולי תרצו גם לנסות מעט מהחומרים המפורסמים של העיר – אלה שאינם חוקיים כמעט בכל מקום אחר. כאן ממתגים אותם לקהל, שיודע האם הגראס שהוא מעדיף גדל על המורדות המערביים של איזה טיז אל נאבי בהרי האטלס, או שמא הגיע מהעמקים הפוריים של אפגניסטן.

בניגוד לסיני, למשל, שם לקנות גראס וחשיש זה גם לא חוקי וגם מסוכן – לכו תדעו כמה גללי גמלים הועלו בעשן ראותיהם של ישראלים תמימים עד היום – הקפיטליזם עובד גם בתחום הזה: יש בעיר מעל 200 בתי קפה קטנים המוכרים את החומרים הללו, וכל אחד מהם מציע מספר זנים וסוגים שזכו למוניטין כראויים, לטובת הקהל.

אבל זה לא שהכל כזה מגניב. חלק לא קטן מהקופי שופס הללו הם מקומות מסואבים, חשוכים, שאתה רק רוצה לקנות את החתיכה שלך ולעוף משם. כלומר, בהנחה שאתה מזמן לא מתגעגע לימים בגרעין ולפוסטרים של בוב מארלי על הקיר. בדיוק בשביל זה אנחנו כאן – כדי לספר לכם על שלושה מקומות ממש, אבל ממש מומלצים (אנחנו ממליצים על המקומות, ההחלטה אם לקחת סמים היא שלכם – וכאמור, באמסטרדם אתם לא עוברים על שום חוק, כולל החוק הישראלי שממש לא חל שם). עוד אזהרה: אם פעם עישנתם ג'וינט בארץ, תשכחו מהשוואה. זה כמו להשוות בין יין פטישים צבאי לוויסקי היילנד-פארק.

אז בלי בג"צ ובלי בצלם, המקום הראשון מהשלושה הוא "סנטרל קופי שופ". זה מקום חביב מאוד, שיתרונו הגדול הוא שהוא נפתח כבר בשבע בבוקר – והוא נמצא ממש מול תחנת הרכבת המרכזית, אליה הגעתם כמה דקות קודם לכן, מרוטים מהצ'ארטר של הלילה. החומר שם סביר מאוד, והאווירה עניינית. על חלון הראווה כתוב "אמסטרדם", מן הסתם זה כדי שלא תחשבו שאתם בעפולה.

שעות: 07:00-24:00.
כתובת: חארטה-גראכטך מספר 80, אנא עראף. זה בדיוק מול היציאה השמאלית מהתחנה המרכזית.
מקום נוסף ומומלץ מאוד הוא "סטיקס" בשכונת ניומרקט (בניגוד לסניף השני ליד רמברנדט-פליין). הגדולה של המקום הזה הוא שהוא קופי שופ שכונתי חביב ושקט, שמעוצב כמו כל בית קפה לפגישה ראשונה עם כוסית שאתה מכיר מהעיר. הכי לא סליז שאפשר – ולכן המקום הכי מתאים לקחת אליו בחורה לא מנוסה, כדי שאחר כך תוכל לבצע בה את זממה. הצילום הוא לא עדשה רחבה – הבתים באזור היפה והעתיק הזה בנויים בזוויות משונות באופן טבעי. נראה מצוין אחרי ג'וינט.
שעות: 12:00-24:00
כתובת: Korte Koningsstraat 2
כשאתם כבר באמסטרדם, מקום שבו הסמים חוקיים והבירה גם כן לא רעה, אתם חייבים לקפוץ למקום שציור הקיר הפנימי שלו מופיע בהפניה בעמוד הראשי לכתבה הזו. הקופי שופ הזה היה בעבר פופולרי במיוחד בקרב ישראלים, ונקרא "גלובאל צ'ילאג'". המקום נוסד בידי יוצאי המסיבות של גואה, ויש בו אווירת צ'יל אאוט רגועה להפליא. הוא קרוב לאזורי התיירות הראשיים, מה שאומר שקל להתגלגל ממנו אחר כך למלון – או לגריסה אכזרית של צלעות מעושנות בקפה דה קלוס הסמוך.
שעות: 10:00-24:00
כתובת: 51Kerkstraat