כך תשמע חכם: התער של אוקהאם
    

או – לך תתגלח לפני שאני דופק לך תלונה
"התער של אוקהאם" הוא עיקרון המיוחס לנזיר הפרנציסקאני האנגלי מהמאה ה-14, ויליאם איש אוקהם, והוא מתורגם לרוב מן השפה הלטינית כ"אין להרבות בישויות ללא הצורך". את זה אפשר לנסח בכמה דרכים:

1. כאשר ישנם שני הסברים שווי ערך לאותה תופעה, ההסבר הפשוט יותר הוא הנכון.
2. אין להודות בקיומן של יותר סיבות לתופעות טבעיות מאשר אלו שהוכחו כנכונות ומספיקות להסברת התופעות ( אייזיק ניוטון).

הטיעון משמש כקו מנחה לבחירת ההנחה הנכונה במקרה שישנם כמה הסברים לאותה התופעה, ואין כל דרך אחרת לקבוע את ההנחה המועדפת מביניהן.

ועכשיו, בעברית: בואו ניקח לדוגמא מצב בו אתה חוזר הביתה מוקדם מכפי שציפית. עוד במדרגות אתה שומע רעשים חזקים, התנשפויות, צעקות בסגנון "לעזאזל, הוא בא מוקדם, מה נעשה?" וטריקה של ארון. אתה נכנס לחדר השינה ומגלה את אשתך ערומה במיטה ובארון הבגדים אתה מגלה 3 עובדים זרים (ולא לגמרי חוקיים).

אתה לא צריך הסברים מיותרים. תוכל להסיק בפשטות כי למעשה הפרעת באמצע אורגיה סוערת, כאשר ההנחה שלך כוללת 2 מרכיבים עיקריים: אישה אחת ערומה עם חיוך על הפנים - ושלושה כושים בארון.

כמובן, תוכל גם להניח כי אשתך הצטרפה לתנועת "החזית העממית לשחרור ישראל וקונגו" שמטרתה לכונן בישראל משטר שבטי הסוגד לבומבה האל הגדול, והיא מסתירה את מנהיגי המחתרת לאחר טקס גירוש הרוחות המסורתי. אולם ההנחה הזו תהיה לוקה, ולא משנה כמה אשתך תטען בזכותך, מכיוון שהיא מניחה את קיומה של מחתרת כזו, של אל כזה - ואת העובדה שהשבטים האפריקאים (ואם גם אתם חושבים שאנחנו גזעניים, תפנו לאו"ם) מסוגלים ליצור מחתרת מבלי לטבוח מיליון איש (ועצם זה שאשתך עדיין מחייכת זה כבר חשוד).

משמעות העיקרון אינה כי על תיאוריות מדעיות להיות פשוטות ככל האפשר. יש המנסחים זאת בביטוי "על תיאוריות להיות פשוטות ככל האפשר, אך לא יותר פשוטות מכך". סביר להניח שאלו שניסחו את הביטוי הזה, על פי נוסחת התער של אוקהאם, לא זיינו הרבה.